[E36] Compact 328 2.8 m50b28 stroker by Kamy_Yk

Tu zamieszczamy fotki i szczegółowy opis naszych beemek
Awatar użytkownika
Kamy_Yk
Małopiszący
Posty: 14
Rejestracja: 2011-11-15, 23:01
Lokalizacja: Czeladź

[E36] Compact 328 2.8 m50b28 stroker by Kamy_Yk

Post autor: Kamy_Yk »

To jedziemy z tym koksem!
Moja przygoda z Compactem zaczęła się całkiem przypadkowo. Kiedyś ten model był mi zupełnie obojętny i nigdy się nimi nie interesowałem ani nie budził we mnie żadnych nadzwyczajnych emocji. Aż do pewnego momentu! A ten moment to przejażdżka Compactem m3. Był to w listopadzie 2013 w Bytomiu gdzie podczas Szombierka Rally Cup miałem okazje zasiąść na miejscu pasażera i zaliczyć dość ekstremalną przejażdżkę na trasie przejazdowej! Odczucia z jazdy niesamowite: wow! Jak to przyspiesza (czułem jak mózg opiera mi się o ścianki czaszki), a jak się prowadzi ku*wa jego mać! :) Wysiadłem z autka i cały się trząsłem, zakochałem się w e36 compact!
Od razu na ustach miałem, że muszę go mieć! I oto sprzedałem swoją E39 530d i nie cały miesiąc od spotkania z Compactem m3, sam stałem się posiadaczem owego autka (co prawda nie m3 – niestety) To tyle z tej niezwykle romantycznej opowieści, najwyższa pora napisać coś o autku.
A więc:

Początkowo był to zupełnie fabryczne BMW e36 Compact 1.8ti 140km – m42
Dodatkowo z tyłu fabrycznie tarcze hamulcowe plus dyfer z szperą 25%
Niestety nie posiadało fabrycznego m-pakietu, ale za to posiada elektryczne szybki i szyberdach, 2 podusie powietrzne, komputer obc i klime oraz czujniki parkowania z tyłu – wypas sprawa. Za to brak ASC bo i tak jest zbędny :)

A obecnie jest dość nie typowy 2.8 bo M50B28 tzw. stroker na pojedynczym vanosie (żeliwny blok i kolektor ssący od M50, a reszta dołu i głowica od M52) dobrze znane większości modyfikacja.
Reszta została ori od 1.8ti: skrzynia + dyfer 25%
Jedynie wydech zostaje zrobić/poprawić bo póki co jest to delikatna rzeźba, a nie zanm nikogo kto by za rozsądną kase zrobił poprawnie rozsądny wydech.
A także udało się zamontować ori zderzak z przodu z m-pakietu, tył jeszcze niestety nie.
Za to dodatkowo posiada dokładkę na tylną szybe ori ac schnizter i lusterka także ac schnizter.

Jeśli zaś chodzi o odczucia z jazdy to powiem, że jest to 100% satysfakcji i radość z jazdy!
Jak trzeba to startuje jak rakieta spod świateł, a jak trzeba to leci bokiem :) (nigdy więcej BMW bez szpery!)

Plany i fantazja na autko są ogromne, a jedynym ograniczeniem jest tylko forsa.
Po nocach mi się śni compact V8 albo z serii M ale to koszta grubo ponad 10 tysów, no ale marzenia są chyba po to żeby je spełniać :)
Zobaczymy jak projekt będzie się rozwijać, póki co szczegółowa specyfikacja poszczególnych podzespołów:

BMW e36 Compact rocznik: 1995r. Przebieg: ok 250 tyś kilometrów.

Silnik:
- M50B28 1xvanos 2.8
- blok żeliwny od m50 2.5
- dół: korby i tłoki od m52 2.8
- głowica od m52 2.8
- kolektor ssący od m50
- dolot ori puszka

Napęd:
- skrzynia od 1.8ti
- dyfer z szperą 25% od 1.8ti
- brak koła dwumasowego – zamach

Zawieszenie:
- gwint komplet: amortyzatory + sprężyny firmy TA-technix
- reszta ori BMW 1.8ti

Hamulce:
- przód + tył to komplet: tarcze+klocki+jarzma z zaciskami od BMW e46 330i
- Brak ABS

Koła:
- 17stki, 9 calowe ori ac schnizter pomalowane w czarnym macie
- opony toyo: przód: 205/50 tył: 215/45

Wnętrze:
- przednie siedzenia sportsize podgrzewane od e46
- kierownica trójramienna obszyta nową skorą (nitki w kolorze m power)
- reszta póki co ori ale mam nadzieje że niebawem przyjdzie czarna podsufitka i elementy wnętrza.

Car audio:
- Radyjo jakiś tam Kenwood
- Głośniki to pierdzące ori BMW :)

Styling:
- kolor schwarz II
- lampy przód ori BMW black z soczewką + xenon 5000k i dodatkowo szkło drogowe pomalowane na żółto.
- tył lampy ori BMW z kierunkowskazami białymi.
- halogeny pomalowane na zółto
- przedni zderzak ori BMW M-pakiet
- lusterka ac schnizter
- blenda tylnej szyby ac schnizter


Najbliższe plany to:
- zrobić porządne strojenie komputera, może det3
- zrobić pełny m-pakiet zewnątrz i wewnątrz (tylni zderzak i czarne wnętrze)
- założyć poliuretan w całym zawieszeniu
- przewody hamulcowe w oplocie stalowym
- poprawić car audio
- porządny wydech, na tyle głośny żeby dało się wytrzymać w dalszej podróży :)
A reszta na bieżąco...

Moja wersja nie jest tak aż tak ostra i surowa nawet w połowie jak ten compact m3 i póki co nic nie zapowiada żeby tak miało się stać bo autko służy mi do jazdy na co dzień ;)
Na zień dzisiejszy nie mam pojęcia jaką mocą się legitymuje, ponieważ nie miało być okazji jeszcze na hamowni. Jak tylko będę miał wykres to wrzucę.
Dodam jeszcze że owe 36 compact m3 należy do Artura C. z Wisły - może ktoś zna :)

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje tym którzy doczytali to do samego końca :)

P.S Póki co dodaje cztery zdjęcia bo tylko takie posiadam, ale jak tylko będzie ładna pogoda i autko będzie czyściutkie to obiecuje porobić więcej fotek i wrzucić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-01-17, 05:00 przez Kamy_Yk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Alexof
Maniak forumowy
Posty: 1001
Rejestracja: 2009-04-23, 07:43
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Alexof »

Bardzo mi się podoba koncepcja strokera :) Więcej fotek bo widać jest czego. Osobiście ściągnąłbym żółtki :)

Co do hamowni to w lutym mamy zamiar ze znajomymi wybrać się na hamownie do SJZ, jeżeli jesteś chętny to mógłbyś się z nami wybrać. Chętnie bym zobaczył ile idzie wykrzesać ze strokera M50B28. :bmw:
BYŁO: E30 M20B27 -> M50B20 SEDAN
BYŁO: E39 M62B35 SEDAN
BYŁO: E36 M52B20 -> M52B28 TOURING
BYŁO: E36 M43B18 CABRIO
BYŁO: E36 M50B25 GRUZCOUPE
BYŁO: E36 M50B20 GRUZSEDAN
JEST: E36 M43B16 SEDAN
JEST: E38 M62B35 M SPORT
Awatar użytkownika
SebaE36
Maniak forumowy
Posty: 1405
Rejestracja: 2010-05-18, 19:21
Lokalizacja: Radlin

Post autor: SebaE36 »

Bardzo fajny kompot :) Kolor bardzo tutaj pasuje :)

Alexof pisze:Osobiście ściągnąłbym żółtki

Wlasnie nie :) Do czarnego pasuja zoltki i nie ma z przodu choinki :) Jest cos innego niz oklepane BH :D
mckefir
Zaawansowany forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 2012-08-29, 15:35
Lokalizacja: Nowa Wie� / Mierz�cice

Post autor: mckefir »

no dobry compact tez mam swapa ale m52b28 ori chętnie się ustawie na spotkanie i pogadanie zobaczymy jak masz ogarniety wydech ja mam ori od 328i z katami. skyrznie od 328i .

Fajnie widzieć następny projekt typu cicho ciemny;) . Jak tam, szpera na małej glowie wytrzumuje ??. Jakie ,masz przełożenie dyfra?? 3.45??
whucrew
Maniak forumowy
Posty: 1188
Rejestracja: 2009-12-04, 16:15
Lokalizacja: Drogomy�l

Post autor: whucrew »

Dla mnie świetny prototyp :br: :wink: Będę uważnie śledził temat :bmw:
Wsiadam i...�apie kierownice jak zorro lejce w mojej pi�knej beemce, numeromania na liczniku, sam sobie g�o�no komentuje to co w radioodbiorniku..
Awatar użytkownika
Kamy_Yk
Małopiszący
Posty: 14
Rejestracja: 2011-11-15, 23:01
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: Kamy_Yk »

Dziękuje wszystkim za słowa pochwały i uznania :)
no dobry compact tez mam swapa ale m52b28 ori chętnie się ustawie na spotkanie i pogadanie zobaczymy jak masz ogarniety wydech ja mam ori od 328i z katami. skyrznie od 328i .
Fajnie widzieć następny projekt typu cicho ciemny;) . Jak tam, szpera na małej glowie wytrzumuje ??. Jakie ,masz przełożenie dyfra?? 3.45??
Nie ma problemu, z miłą chęcią się spotkam i pogadam :)
Powiem Ci że póki co szpera daje rade, a jak długo to się okaże :) póki co to satysfakcja 100% ;) dokładnie nie wiem jakie przełożenie, wiem że jest dość krótkie :)
Awatar użytkownika
krzysiu134
Małopiszący
Posty: 39
Rejestracja: 2010-04-29, 18:23
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: krzysiu134 »

Taki rodzaj nadwozia nigdy mi się nie podobał ale patrząc na twoje E36 :bmw: jestem w stanie zmienić zdanie może kiedyś zobaczę na żywo . Widzę że zrobiłeś sobie niezłą bazę pod dalsze modyfikacje jak jeszcze chcesz podpiąć DET'a to tylko brakuje turbo lub kompresora .Osprzęt zostawiłeś siemens'a?
Glodek
Maniak forumowy
Posty: 1794
Rejestracja: 2009-11-24, 20:25
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Glodek »

No Compot ładny ,widzę że z Czeladzi jesteś ,ja tam jestem co tydzień jak jest ciepło ,na wiosnę możemy sie spiknąc :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Flar
Zaawansowany forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 2013-09-24, 22:41
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Flar »

Kapitalny 3/4, ostatnio coraz bardziej się do tego nadwozia przekonuję (szczególnie w E36) :cool:
Pozdrawiam
Piotrek
Mój "Bumbuś" ;)
Awatar użytkownika
Łukasz222
Zaawansowany forumowicz
Posty: 265
Rejestracja: 2012-12-24, 22:29
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Łukasz222 »

fajny ten kompakcik :smile:
szupi
Małopiszący
Posty: 21
Rejestracja: 2013-04-11, 15:18
Lokalizacja: SJZ

Post autor: szupi »

Świetny ten compact, mało takich się spotyka :) Wg mnie w wyglądzie nic bym nie zmieniał, pasują te żółte szkła :) Czekam na wykres z hamowni, ile tam z tego silniczka udało się wykrzesać !
PINIU
Zaawansowany forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: 2012-04-16, 18:48
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: PINIU »

ladny kompot nie jechales ostatnio przez Gliwice? albo jezdzi tu blizniacza sztuka
bo kazdy facet z widlami to posejdon
Awatar użytkownika
Kamy_Yk
Małopiszący
Posty: 14
Rejestracja: 2011-11-15, 23:01
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: Kamy_Yk »

Mi też na początku compact w ogóle nie przypadał do gustu ale teraz już przekonałem się do niego w 100% :bmw:

Planów na autko mam sporo i to pod każdym względem gdyby tylko fundusze nie ograniczały...
ladny kompot nie jechales ostatnio przez Gliwice? albo jezdzi tu blizniacza sztuka
Nie ma bliźniaczej sztuki! To ja śmigam po Gliwicach bo teraz tu mieszkam :)
PINIU
Zaawansowany forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: 2012-04-16, 18:48
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: PINIU »

wiec mijalismy sie i przyciaga wzrok bo sie ogladalem hehe
bo kazdy facet z widlami to posejdon
Awatar użytkownika
Kamy_Yk
Małopiszący
Posty: 14
Rejestracja: 2011-11-15, 23:01
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: Kamy_Yk »

PINIU pisze:wiec mijalismy sie i przyciaga wzrok bo sie ogladalem hehe
Nie mam pojęcia w kiedy to było ale wierze Ci na słowo :) Dziękuje za pochwałę :)
Może kiedyś się spotkamy a nie tylko będziemy się mijać :)
ODPOWIEDZ