[E34] M5 by Venom

Tu zamieszczamy fotki i szczegółowy opis naszych beemek
Awatar użytkownika
Marcin
Site Admin
Posty: 4164
Rejestracja: 2007-09-30, 11:55
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Marcin »

Zawsze miło pooglądać nowe fotki ;)
Obrazek

A to wszystko wina admina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
fil
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-29, 17:08
Lokalizacja: ruda slaska

Post autor: fil »

naprawde robi wrazenie..
Obrazek
Awatar użytkownika
Venom
Zaawansowany forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 2008-09-05, 10:04
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: Venom »

Update 13.11.2010

Dzisiejszy update bedzie nieco garazowy... Musze przyznac ze sie troche opuszczam... i choc nie chce sie tlumaczyc to powody sa ku temu wazne. Czasu na auta brakuje, poza tym ostatnie dni uplywaly glownie na oczekiwaniu na czesci i klucz, ale o tym zaraz.

Zaczne od tego ze od jakiegos czasu chcialem wykonac regulacje luzow zaworowych w mojej czarnej niuni. Silnik pracowal troche nierowno na biegu jalowym a przy wyzszych obrotach bylo juz slychac klepiace zawory. Ciagle jednak brakowalo czasu na to aby uskutecznic prace nad zaworami. Przebiegi robilem bardzo male wiec raczej nie bylo ryzyka, aby cos zlego sie stalo w silniku.

W koncu jednak nadszedl ten dzien i 23.09.2010 sciagnalem pokrywe klawiatury by dowiedziec sie co w trawie piszczy. Sprawa regulacji zaworow w silnikach S38 jest dosyc powszechna wiec postawilem sobie za priorytet, aby nauczyc sie to robic calkowiecie samemu. W tym celu zakupilem odpowiedni szczelinomierz z dokladnoscia do 0.01mm oraz mikrometr do pomiaru grubosci plytek. Rozbiorka gornej czesci glowicy poszla bardzo sprawnie wiec zabralem sie za pomiary luzow. Okazalo sie ze sporo zaworow bylo poza zakresem tolerancji, niektore dosyc znacznie, co potwierdzalo glosna prace silnika. Jak widac na ostatniej fotce z wynikami znalazlem zawory i bardzo luzne i bardzo ciasne wiec jakotakiej tendencji nie ma ... Zabierajac sie za wyciaganie plytek zaworowych napotkalem niestety dosyc powazne problemy z ugieciem sprezyn zaworowych tak aby szklanka zeszla na dol idalo sie komfortowo wyciagnac plytke. Doszedlem do wniosku ze bez "bardzo slawnego klucza do regulacji zaworow" sie nie obejdzie.
Obrazek
Zamowilem wiec takowy aby ulatwic sobie prace. Jedynym problemem byl jednak czas oczekiwania (no i oczywiscie jego cena). Klucz zamowilem w USA wiec mijaly kolejne tygodnie kiedy auto stalo w garazu w oczekiwaniu na narzedzie. Kiedy wreszcie doszedl to banan nie schodzil mi z twarzy. Pragne tutaj serdecznie podziekowac Krzyskowi z Chicago za nieoceniona pomoc przy zalatwianiu tego narzedzia.

Z kluczem bylo juz znacznie latwiej choc wiadomo, ze samo wyciaganie plytek to w sumie najtrudniejsza sprawa w tym wszystkim. Pracujac przy zaworach ssacych 5 i 6 cylindra postanowilem ten klucz lekko zmodyfikowac, bo zawadzal o przewody od klimatyzacji, przecialem go na pol i juz po problemie. Po kilku wyjetych plytkach nabieralem coraz wiekszej wprawy i dalsze szly juz coraz lepiej. Wyciagnalem wszystkie plytki, pomierzylem je mikrometrem (wymiary nie odbiegaly od tych ktore deklarowal na nich producent, oczywiscie tam gdzie bylo widac) i pojechalem do ASO aby zamowic te ktorych brakowalo. Do zamowienia doszedl jeszcze komplet uszczelek aby wszystko ladnie poskladac do kupy. No i tutaj niestety zaczal sie kolejny czas oczekiwania, 2 tygodnie :(:( ...

Wyobrazcie sobie ze dopiero dzis poskladalem ten motor i odpalilem auto - 1.5 miesiaca co za wstyd :) heh...

Po odpaleniu motorku jestem bardzo zadowolony. Generalnie luzy staralem sie wyregulowac "na ciasno", czyli w okolicy 0.28-0.30mm, co w miare mozliwosci (poniewaz plytki zaworowe sa dostepne tylko co 0.05mm) udalo sie uzyskac. Z efektu regulacji jestem bardzo zadowolony. Silnik pracuje bardziej rowno i duzo ciszej. Mniejszy halas dochodzacy z glowicy odnotowalem rowniez podczas jazdy testowej przy wyzszych obrotach.

Ponizej kilka zdjec z przeprowadzanych prac:

[783]Obrazek[784]Obrazek[785]Obrazek[786]Obrazek

[787]Obrazek[788]Obrazek[789]Obrazek[790]Obrazek

[791]Obrazek[792]Obrazek[793]Obrazek[794]Obrazek

a tutaj SZEFKO (czyli ja) przy pracy :D :D :D

[795]Obrazek[796]Obrazek[797]Obrazek[798]Obrazek\

[799]Obrazek

I na koniec jeszcze mala sesja garazowa mojej czarnej niuni w towarzystwie siostry (prawie) blizniaczki M5 E34 z S38B38, ktora oczekuje na swoja kolej w garazowych pracach.

[800]Obrazek[801]Obrazek[802]Obrazek[803]Obrazek

[804]Obrazek[805]Obrazek[806]Obrazek

I na koniec wyniki regulacji w postaci numerycznej:

[807]Obrazek

Teraz motorka z czarnej niuni oczekuje na regulacje przepustnic, co mam zamiar przeprowadzic w przyszlym tygodniu.

P.S. Jezeli ktos z Was chce u siebie wykonac regulacje luzow zaworowych / przepustnic to chetnie to zrobie - w gre wchodza silniki S38 oraz S14, bo do tych pasuje moj klucz. Wykonuje tez inne prace przy M5 E34 jakby ktos chcial.

Serdecznie pozdrawiam odwiedzajacych.
Awatar użytkownika
Marcin
Site Admin
Posty: 4164
Rejestracja: 2007-09-30, 11:55
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Marcin »

Robi wrażenie, z resztą jak każdy "update" w tej galerii ;)
Obrazek

A to wszystko wina admina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Venom
Zaawansowany forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 2008-09-05, 10:04
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: Venom »

Update 15.11.2010

Po regulacji luzow zaworowych przyszedl czas na wyregulowanie podcisnien za przepustnicami. W tym celu nabylem sobie urzadzenie mierzace podcisnienie (tzw wakuometr) firmy Carbtune.
Obrazek
Niestety dostepne sa tylko w wersji na 4 cylindry (wersja motocyklowa) ale da sie tym bez problemow poradzic. Regulacje przeprowadzilem sam poki co na wartosc nominalna w okolicach -350mbar. Po kilku przejazdzakach jeszcze raz sprawdze ile jest. Podczas dzisiejszych regulacji przejechalem sie kilka kilometrow i musze ponownie powiedziec ze jestem bardzo zadowolony z efektow ostatnich prac nad silnikiem. Tego mu bylo trzeba.

Tutaj kilka ujec z regulacji przepusnic:

[808]Obrazek[809]Obrazek[810]Obrazek[811]Obrazek

[812]Obrazek[813]Obrazek

+ filmik http://www.youtube.com/watch?v=K-7i8Pcg80M

Poza tym wreszcie zalozylem rozporke "custom made", ktora juz jakis czas czekala przygotowana.

[814]Obrazek[815]Obrazek[816]Obrazek[817]Obrazek

[818]Obrazek

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
wbs
Maniak forumowy
Posty: 931
Rejestracja: 2010-08-20, 11:05
Lokalizacja: Katowice / Krosno

Post autor: wbs »

mmmiodzio :D perfekcyjna
Obrazek
Awatar użytkownika
El Diablo
Maniak forumowy
Posty: 1950
Rejestracja: 2009-01-09, 18:30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Wittlich
Kontakt:

Post autor: El Diablo »

konkret panie...
Awatar użytkownika
Adio
Zaawansowany forumowicz
Posty: 157
Rejestracja: 2010-10-06, 18:23
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Adio »

Szacuken za chęci ;P
Awatar użytkownika
Venom
Zaawansowany forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 2008-09-05, 10:04
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: Venom »

Update 22.11.2010
Tym razem drobiazg. Juz dawno nosilem sie z zamiarem wymontowania radia z mojej czarnej M. W tym samochodzie slucha sie czegos innego. Wreszcie nastala na to pora.

[819]Obrazek[820]Obrazek[821]Obrazek

W rzeczywistosci kolor plastiku tej zaslepki nie odstaje az tak bardzo od otaczajacych elementow.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Site Admin
Posty: 4164
Rejestracja: 2007-09-30, 11:55
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Marcin »

:shock: :shock: :shock:

...i tu ciekawy mod ;)

Ja bym się nigdy na coś takiego nie odważył :lol:
Obrazek

A to wszystko wina admina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Venom
Zaawansowany forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 2008-09-05, 10:04
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: Venom »

Marcin pisze::shock: :shock: :shock:

...i tu ciekawy mod ;)

Ja bym się nigdy na coś takiego nie odważył :lol:
Dlaczego nie?

To nie jest mod tylko drobiazg. W przyszlosci moze beda tam wskazniki.
lechu77
Małopiszący
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-13, 22:47
Lokalizacja: rybnik-chwałowice

Post autor: lechu77 »

pełny profesjonalizm pozazdrościć chęci i umiejętności
Ariel

Post autor: Ariel »

Marcin pisze:Ja bym się nigdy na coś takiego nie odważył :lol:
+1 , bez radia nie umie przejechac 200m :P
Aurel
Zaawansowany forumowicz
Posty: 612
Rejestracja: 2007-10-30, 19:43
Lokalizacja: Bluszczów

Post autor: Aurel »

dzwięk s38 jest piękniejszy niż muzyka co leci z radia możecie wieżyc lub nie ;)
Awatar użytkownika
Venom
Zaawansowany forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 2008-09-05, 10:04
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: Venom »

Update 15.01.2011

Zima troche odpuscila, co stalo sie okazja do przewietrzenia Mki. Mimo ze aura nie byla zbyt ciekawa to wybralismy sie z Adamem na mala przejazdzke. Jak widac na ponizszych fotach Mka miala tym razem godnego towarzysza podrozy, VW Corrado VR6, z przepieknym klangiem silnika :d :d :twisted: . Ponizej kilka fotek z krotkiego postoju. Po trasie auto trafilo na myjnie i do garazu, aby spokojnie czekac na wiosne :)

[822]Obrazek[823]Obrazek[824]Obrazek[825]Obrazek

[826]Obrazek[827]Obrazek[828]Obrazek[829]Obrazek

[830]Obrazek[831]Obrazek[832]Obrazek[833]Obrazek

[834]Obrazek[835]Obrazek[836]Obrazek
ODPOWIEDZ