[E46] Jakie opony do styling 72 - zwiększenie komfortu jazdy

Sprawy dotyczące tylko BMW-czyli wszystko o problemach z silnikiem, skrzynią, zawieszeniem itp. oraz pytania dotyczące płynów, olejów itp.
A-D-i
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-19, 14:11
Lokalizacja: Śląsk

[E46] Jakie opony do styling 72 - zwiększenie komfortu jazdy

Post autor: A-D-i »

Witam,

Posiadam felgi styling 72 18", opony przód 225/40/18 tył 255/35/18. Autko się prowadzi dobrze tylko na dobrej drodze. Koleiny tragedia trzeba trzymać kierownice bo pływa, na dziury również trzeba uważać. Chciałbym żebyście mi doradzili jakie ewentualnie opony kupić na te felgi żeby można było w miarę komfortowo jeździć ? (przód 8" ET47 i tył 8,5 ET50" o ile się nie mylę ?). Czy będę musiał zakupić mniejsze felgi 16" - 17" i oponki do nich bo do tego rozmiaru felg ciężko będzie coś dobrać z uwagi na cale i et ?.

Z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam
Adrian
Ostatnio zmieniony 2015-08-25, 22:53 przez A-D-i, łącznie zmieniany 3 razy.
samael16
Zaawansowany forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 2015-04-16, 17:03
Lokalizacja: Kaukaz

Post autor: samael16 »

Mniejsze sugeruje 205x50 17 cali.
Taki urok zawieszenia w bmw że pływa samochód.

Jak rozumiem zbieżność i tuleje w dobrym stanie?
Awatar użytkownika
BeleX
Maniak forumowy
Posty: 1615
Rejestracja: 2010-06-13, 18:51
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: BeleX »

jak to E46 to proponuje sprawdzic jak wygladaja mocowania tylnego wozka.....bo wiem ze roznie tam z nimi bywa i moze sie okazac ze to wcale nie wina opon.....zwlaszcza ze to 330xi
...tak znowu sie czepiam...
A-D-i
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-19, 14:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: A-D-i »

Właśnie również myślałem o 17" bo na te 18" ciężko będzie wsadzić opony na których będę mógł normalnie się poruszać. Pytanie tylko czy na 17" 205/50 nie będą za wąskie do napędu xi i silnika 3.0 i czy nie będzie problemów z czujnikami trakcji itd po też słyszałem że może coś z tym być ?. Proponujecie na obu osiach 17" 205/50 czy na tyle coś szerszego ?

Napiszę tak, autko mam od paru dni. Przed zakupem udaliśmy się na stację diagnostyczną na ogólny przegląd standardowy plus miernik lakieru oraz podpięcie do kompa. Wszystko wyglądało ok. Faktycznie może udam się jeszcze na zbieżność ale z tego co wyczytałem w necie to sporo ludzi narzeka na takie rozmiary kół jakie właśnie ja posiadam nawet na trochę węższych ale tez 18" nie jest wesoło.
samael16
Zaawansowany forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 2015-04-16, 17:03
Lokalizacja: Kaukaz

Post autor: samael16 »

Różne rozmiary tyczy się to tylko szerokości montujemy do samochodów z tylną osią bez esc/dsc i innych nazw na systemy kontroli trakcji bo lepiej się prowadzą.
Takie same rozmiary można śmiało stosować dla napędów 4x4 i wyposażonych w dcs/esp itp.

Nie wiem jakie są zalecane do Ciebie powinieneś mieć to nabite w ramie drzwi jaki rozmiar albo w instrukcji samochodu. W coupe 330 producent przewiduje takie rozmiary dla
17 cali:
-205/50
-225/45
-225/45 przód tył 245/40

18 cali tak jak ty teraz masz.
BMW dało tyłka w kwestii zawieszania ja mam zawieszenie po remoncie generalnym, twarde bo sport a rozmiar max dla 17 cali i tylko dobrze się prowadzi tylko na dobrej drodze, na zimówkach nie ma znaczenia. Krótko szeroka opona będzie targać to już nawet stary mercedes w124 ma lepsze zawieszenie i brak takich kłopotów :twisted:

Do sprawdzenia masz:

- zbieżność
- stan tulei i zawieszenia
- sprawdzenie czy opony są ok
- sprawdzenie czy felgi są proste
- czy nie są wyrwane mocowania wózka z podłogi

Nie wiem jak dokładnie wygląda zawieszenie z przodu samochodu więc opiszę to jak się robi w zwykłej wersji.
Przód można sprawdzić na stacji diagnostycznej, tyłu nie sprawdzisz u diagnostów.

Tylne tuleje sprawdza się tylko w jeden sposób, podnośnik brecha i po kolei każda tuleja.
Jeśli masz padnięte tuleje a to jest typowe to warto wymienić je od razu, komplet chyba 500zł plus robota.
A-D-i
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-19, 14:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: A-D-i »

Ok postaram się wszystko posprawdzać. Czyli ogólnie w E46 dali ciała z zawieszeniem... Kiedyś jak posiadałem E36 nie miałem takich cyrków na 205/nie pamiętam/16 więc powróciłem do swojej ukochanej marki tylko już budę wyżej.

Może dało by się jakiś oponki wyszukać na te 18" żeby ich nie zmieniać na mniejsze ? np. przód 215/45-50/18, tył 225-235/45-50/18 ?, ewentualnie jakie oponki polecicie w rozsądnej cenie ?
brzosteK
Małopiszący
Posty: 9
Rejestracja: 2015-07-18, 15:32
Lokalizacja: Pawłowice

Post autor: brzosteK »

A powiedz co rozumiesz poprzez nie komfortowe prowadzenie na dziurach czy koleinach? Piszesz ze na rownej i dobrej drodze prowadzi sie dobrze. Ja mam tez 18" z oponami 225/40 marki Vredestein i jedyny problem to taki ze tarcze mam krzywe i przy hamowaniu czuc drgania. Ale przy przyspieszaniu lecisz komfortowo.
Pozdrawiam
A-D-i
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-19, 14:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: A-D-i »

Komfortowo - chodzi mi o to żeby nie trzymać kurczowo kierownicy gdyż auto pływa.
samael16
Zaawansowany forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 2015-04-16, 17:03
Lokalizacja: Kaukaz

Post autor: samael16 »

To już Ci napisaliśmy co masz sprawdzić sprawdź jak będzie sprawdzone to dopiero można myśleć dalej.

Opony 17 cali 205/50 jak fabryka zaleca i nie powinno być większych kłopotów z prowadzeniem
A-D-i
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-19, 14:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: A-D-i »

Ok, dzięki.

Pozdrawiam
samael16
Zaawansowany forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 2015-04-16, 17:03
Lokalizacja: Kaukaz

Post autor: samael16 »

Poszukaj kto ma w okolicy taki rozmiar bo mnie niż 17 nie podjedzie Ci i tak i zobaczysz jak jeździ, ale zawieszenie lepiej i tak profilaktycznie sprawdzić.
A-D-i
Małopiszący
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-19, 14:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: A-D-i »

Ok, dam znać co i jak, jak już sprawdzę wszystko. Ewentualnie może jest na śląsku jakiś dobry warsztat mechaniki samochodowej, który polecacie co porządnie ogarnie temat.
ODPOWIEDZ